Jak zbudować ekosystem bezpiecznego miasta?

 

Kluczowym zadaniem organów bezpieczeństwa publicznego, ścigania czy służb ratowniczych jest ochrona mieszkańców miast. W związku z tym konieczne jest wdrażanie technologii wspierających je w tych wysiłkach, które nie tylko pomogą zwalczać przestępczość i zapewnić bezpieczeństwo obywateli, ale także umożliwić szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

 

Liczba smart city w Polsce rośnie, co pokazują analizy i rankingi. W 2021 roku Warszawa i Kraków zostały po raz kolejny sklasyfikowane w zestawieniu „Smart City Index”. Rok wcześniej, w rankingu „IESE Cities in Motion Index” oprócz Warszawy, wyróżniony został także Wrocław m.in. za wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportu. Podobne koncepcje są wprowadzane w większej liczbie polskich miast, np. w Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie i Tychach.

 

Tak dynamiczny rozwój skłania do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób, za pomocą dozoru wizyjnego, technologii audio i zaawansowanej analityki, można poprawić ogólne bezpieczeństwo w miastach, budując swoisty ekosystem inteligentnych rozwiązań.

 

Planowanie bezpieczeństwa publicznego

Jedną z kluczowych kwestii w przygotowaniu odpowiedniego systemu bezpieczeństwa jest opracowanie dobrego planu zarządzania incydentami. Podczas jego tworzenia, urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne mogą posłużyć się właśnie kamerami sieciowymi. W jaki sposób? Poprzez dużą liczbę urządzeń monitorujących wiele obszarów, w których ludzie, pojazdy i przedmioty są w ciągłym ruchu, każdego dnia generowana jest ogromna ilość danych. Ich analiza, za pomocą różnorakich pulpitów nawigacyjnych dostarcza wielu ważnych informacji, które umożliwiają decydentom szybkie planowanie w zakresie bezpieczeństwa publicznego, w tym ustalanie priorytetów, zasobów i budżetu.

 

„Dzięki kamerom sieciowym można, przykładowo, zaplanować cały system odstraszania intruzów. Wykorzystując możliwości dozoru, takie jak automatyczne ostrzeżenia dźwiękowe czy powiadamianie operatorów w czasie rzeczywistym o zaistniałej sytuacji, możliwe jest skuteczne zniechęcenie potencjalnego sprawcy od popełnienia przestępstwa, bez konieczności stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie nie tylko potrafi maksymalnie przyspieszyć cały proces, ale także zoptymalizować zasoby budżetu miasta” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

System zarządzania tłumem

W trakcie pandemii, wszyscy przekonaliśmy się o tym, jak istotne jest sprawne liczenie osób przebywających w danym obiekcie i zapobieganie przepełnieniu. Tradycyjnie, zarządzanie tłumem wiąże się z wykorzystaniem monitoringu do zliczania ludzi w zatłoczonym miejscu i bieżące kontrolowanie sytuacji. Jednakże, łącząc dozór wizyjny z zaawansowaną analityką, możliwe jest wzniesienie tego typu systemu na wyższy poziom. Przykładem może być mecz piłkarski – po zakończeniu spotkania, kamery mogą rejestrować kibiców opuszczających obiekt, a analityka przechwyconego obrazu będzie w stanie wychwycić zatory w przepływie pieszych i zasygnalizować potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa.

 

Przygotowanie do wystąpienia sytuacji kryzysowej

W nagłych wypadkach liczy się każda sekunda. Służby ratunkowe i organy ścigania będą podejmować działania tak szybko, jak sprawnie działa system informujący o zdarzeniach. Na skuteczną reakcję składają się między innymi dwa czynniki – rozpoznanie sytuacji i wykrycie potencjalnych zagrożeń. To zadanie spoczywa na inteligentnych systemach audio i wideo, dzięki czemu ich operatorzy są w stanie skutecznie współpracować z policją i ratownikami, wspólnie śledząc i podejmując kluczowe decyzje w czasie rzeczywistym. Załóżmy, że został zgłoszony pożar – wtedy operator jest w stanie uzyskać dostęp do kamer znajdujących się w okolicy, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tego, gdzie się on znajduje, w jakim tempie się rozprzestrzenia i czy na miejscu są poszkodowani. Następnie, dane te mogą zostać przekazane służbom przed przybyciem ich na miejsce zdarzenia, by zarządzanie zagrożeniem było skuteczne.

                                                                            

„Sieciowe rozwiązania audio i wideo są naturalnym wsparciem policji, straży pożarnej czy ochrony zdrowia. Ponadto odgrywają kluczową rolę także w informowaniu lokalnych społeczności o zaistniałej sytuacji i skierowaniu ich z dala od niebezpiecznych miejsc. Na dodatek, systemy oparte na otwartej platformie pozwalają na wymianę danych pomiędzy obiektami prywatnymi i publicznymi, co znacznie może przyspieszyć przepływ informacji między operatorem systemu bezpieczeństwa miejskiego a obszarem prywatnym, np. halą produkcyjną” – dodaje Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Wsparcie w prowadzeniu dochodzeń

Dowody audio i wideo są jednymi z cenniejszych materiałów dla organów ścigania podczas prowadzenia śledztwa.  Dane te muszą jednak cechować się niezakłóconym dźwiękiem i obrazem – tak, aby nie było wątpliwości, kto i w jaki sposób popełnił dane wykroczenie. Dlatego też ekosystem miejski powinien być wyposażony w różnorodne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa: poczynając od kamer PTZ, które cechują się dużymi możliwościami zoomu optycznego, przez kamery nasobne, dostarczające dowodów „z pierwszej ręki”, po zaawansowaną analitykę IoT. Co więcej, poszerzenie nagrań o metadane pochodzące z analityki, obejmujące czas, kolory, rozmiary, kształty, współrzędne czy prędkość, np. auta, znacząco oszczędza czas i eliminuje konieczność ręcznego wertowania tysięcy klatek. Dodatkowo dozór wideo jest w stanie posłużyć organom ścigania do prowadzenia badań wzorców zachowań w czasie – gromadząc i agregując dane, takie jak natężenie i wzorce ruchu, statystyki zajętości miejsc czy czas przebywania. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na podejrzane sytuacje i niestandardowe zdarzenia, a w przyszłości optymalizacja danych przestrzeni tak, by miasto stało się jeszcze bezpieczniejsze.